autosedačka ako súčasť bezpečnosti

Úplne iná úroveň bezpečnosti pre deti s kvalitnými autosedačkami

Autosedačka je jedným zo základných pilierov bezpečnosti na cestách, najmä ak ide o vaše deti. Generácia dnešných mladých dospelých si z vlastného detstva ešte pamätá autá nielen bez autosedačiek, ale dokonca aj bez pásov na zadných sedadlách. Lenže časy, kedy ste stretli v špičke iba zopár vozidiel, sú už dávno preč. Dnešná premávka je mnohonásobne hustejšia a s tým rastie aj riziko kolíznej situácie.

Legislatívna povinnosť aj zodpovednosť voči deťom

V dnešnej dobe už je povinnosť používať autosedačky stanovená legislatívne, a to do 12 rokov veku dieťaťa, prípadne do 150 cm jeho telesnej výšky. Napriek tomu by mala byť hlavným dôvodom používania autosedačiek zodpovednosť voči vlastným deťom, pre ktoré by následky prípadnej nehody mohli byť v prípade sedenia na „holom“ sedadle omnoho horšie.

V segmente autosedačiek patrí Cybex k lídrom inovácií

Jedným z hlavných inovátorov v segmente autosedačiek je spoločnosť Cybex, ktorá väčšie či menšie zmeny prináša v každoročných edíciách v rôznych kategóriách autosedačiek. Tie sa zväčša delia podľa hmotnosti detí, pre ktoré sú určené.

K inováciám tohto výrobcu patria rôzne bezpečnostné špeciality, ako je spona so senzorom, ktorá vás dokáže informovať správou na mobil v prípade, že napríklad zabudnete dieťa v aute na parkovisku. Takéto riešenie dokáže predísť mnohým tragédiám, najmä ak je okolitá teplota príliš vysoká nebo naopak príliš nízka.

Crash testy preveria, ako autosedačka obstojí v kolíznych situáciách

Autosedačky Cybex okrem iného často končia na prvých miestach testov, čo sa týka bezpečnosti. Dlhodobo sa dobre umiestňujú napríklad v testoch organizácie ADAC. Tá dokáže crash testmi simulovať aj rôzne scenáre nehôd, ktorých účastníkmi sú deti.

K univerzálnym bezpečnostným prvkom autosedačiek značky Cybex patrí systém Cybex Safety Pads pre aktívne vedenie hlavy dieťaťa v prípade nehody do bezpečnej zóny sedačky.

Ďalej tu máme systém ochrany proti bočnému nárazu, nadštandardné ergonomické možnosti či kompatibilitu s upevňovacím systémom Isofix, ktorý používajú rôzni výrobcovia automobilov.

Ďalšia úroveň ochrany spočíva vo fixačných pásoch, ktoré majú zabrániť pohybom autosedačky spojením jej opierky hlavy s opierkou hlavy sedadla auta.

Kategórie autosedačiek sú univerzálne pre všetkých výrobcov

Jednotlivé hmotnostné kategórie autosedačiek sú univerzálne bez ohľadu na to, od ktorého výrobcu si sedačku kúpite. V najnižšej kategórii nájdete autosedačky od 0 do 13 kilogramov, ktoré sú určené pre najmenšie deti.

A pretože tieto bábätká sú kvôli nevyvinutým kostiam najviac náchylné na zranenia, disponujú práve tieto sedačky najpevnejšou a dostatočne robustnou konštrukciou.

Pokračujeme modelmi od 0 do 18 kilogramov, ktoré sú síce univerzálnejšie a vďaka odnímateľnej vložke pre najmenších vám vydržia dlhšie, no práve tie úplne najmladšie bábätká sa v nich nemusia cítiť až tak pohodlne.

Zatiaľčo prvá kategória sedačiek sa vo vozidle umiestňuje takmer vždy proti smeru jazdy, táto druhá už zväčša obsahuje riešenie pre montáž proti smeru aj v smere jazdy. Prečítajte si tiež odkedy je autosedačka povinná a tiež odkedy môže sedieť dieťa v aute na sedadle spolujazdca.

Autosedačky Cybex od 9 do 36 kilogramov sú vhodné pre deti od približne 9 mesiacov až do 12 rokov. Jednotlivé modely takpovediac rastú spolu s dieťaťom a pri ich dlhodobom používaní klesajú aj celkové náklady na vlastníctvo.

Len so snahou o univerzálnosť prišiel aj kompromis, ktorý hovorí, že pri kúpe sedačky z tejto kategórie úplne nezohľadníte postupný telesný vývoj konkrétneho dieťaťa do budúcna.

Poslednou kategóriou sú autosedačky Cybex od 15 do 36 kilogramov, určené prirodzene pre tie najstaršie deti (cca 3 až 12 rokov veku). Výhodou týchto sedačiek je, že sú veľmi ľahké, pretože nepotrebujú až tak robustnú konštrukciu.

Väčšie deti už majú silnejšiu kostru a nie sú až toľko náchylné k zraneniam. Tieto autosedačky sa kombinujú spravidla s bezpečnostným pásom sedadla v aute.

Author: publicista