Poznáte časté príčiny upchatia odtoku umývadla

Už sa vám to pravdepodobne stalo. Umývate špinavý riad a po nekonečnom oplachovaní nádob, ktoré neubúdajú, neubúda ani vody v umývadle. V odtoku to buble a zvyšky jedla, či iných nečistôt, sa vracajú späť do umývadla. Určite máte tiež alergiu na bublanie v odtoku. 

Alebo si užívate dlhú horúcu sprchu a zrazu zbadáte, že stojíte vo vode a zo sprchy sa stal kúpeľ. Voda z odtokov neodteká. Vám sa sprchovanie znechutí, umývaniu riadu sa vyhýbate, v domácnosti zrazu žijete v extrémnych podmienkach a navyše sa po byte šíri nepríjemný pach. Je to tak. Máte upchaté odpadové potrubie. 

Nepoužívajte umývadlo ako odpadkový kôš 

Existuje niekoľko príčin, prečo sa odpadové rúry upchávajú. Jednou z nich je už spomínané umývanie mastného a špinavého riadu. Máte radi zalievanú kávu? Kávovú usadeninu radšej použite na peeling alebo pohnojte kvety. Stáva sa, že z taniera zmyjete zvyšky jedla ako ryžu, cestoviny, kúsky zeleniny, či do umývadla spláchnete dužinu z citrusových plodov? Aj mastné zvyšky najprv zahoďte do koša. Tieto všetky nečistoty sa totiž v odpadovom potrubí zachytávajú na stenách potrubia, vytvárajú kal, ktorý sa hromadí a po čase spôsobuje úplnú nepriechodnosť potrubia. Voda teda neodteká a hromadí sa v umývadle. 

Zaobstarajte si zachytávač nečistôt 

Ďalším z dôvodov spomaleného odtekania vody je umývanie vlasov. Ženy a muži, ktorým bol dopriaty hojný porast hlavy tento problém zaiste poznajú. Takisto umývanie špinavých topánok, vyprašovanie koberčekov a rohožiek do vane prevencii upchatého odtoku nepomáhajú. Ak nemáte v odtoku prichytený jednoduchý mechanický lapač, ktorý prieniku nečistôt a vlasov do potrubia zabráni, tak máte istotu, že v budúcnosti, budete riešiť čistenie odpadových rúr. Buď svojpomocne, alebo si na pomoc budete musieť zavolať službu, ktorá vám odpadové potrubie prečistí.

Azda by ste neverili, koľkokrát sa stane, že ľudia do záchoda zahodia predmety, ktoré potrubím skrátka neprejdú. Preto nepochybne netreba dodávať, že do záchodovej misy sa nehádže nič, čo tam nepatrí. 

Posvieťte si na rúry 

Okrem zanesených odpadových rúr od rôznych drobných zvyškových čiastočiek má na svedomí tento nepríjemný stav aj nesprávne uloženie odpadového potrubia. Chybný sklon potrubia, zlé umiestnenie, nevhodné napojenie rúr alebo opotrebovanosť trubiek a materiálu majú taktiež na svedomí upchávanie potrubia. Ak sa vám teda stáva, že upchaté výlevky riešite príliš často, bolo by vhodné skontrolovať samotnú odpadovú rúru. 

Predíďte pohrome 

Zanesené odpadové potrubie vie poriadne znepríjemniť život v domácnosti. A nie je to len negustiózny vzhľad umývadla a vane, zvyšky jedla vracajúce sa naspäť z potrubia, odpudzujúci smrad a bublajúce výlevky. Nahromadený kal vám vie zavariť omnoho viac.

Ak sa chcete týmto nástrahám vyvarovať, jednoducho nezmývajte drobné zvyšky jedál do umývadla, zaobstarajte si zachytávač vlasov do odtoku a skontrolujte si odtokové rúry. 

Author: publicista