pulzný oximeter

Pulzné oximetre odmerajú saturáciu krvi kyslíkom

V poslednej dobe sa pomerne často hovorí o jednom špeciálnom zariadení, ktoré stačí pripnúť na prst ruky a potom z neho odčítať určité hodnoty. Tento prístroj sa volá pulzný oximeter a slúži k meraniu saturácie krvi kyslíkom.

Oximeter v boji proti koronavírusu

Vďaka tomu môže pulzný oximeter slúžiť aj (ale nielen) v boji proti koronavírusu. Vďaka tomu, že budete poznať hladinu kyslíka v arteriálnej časti krvného riečišťa, budete vedieť aj to, či je v poriadku vaše dýchanie. A tým prípadne vopred odhaliť prípadné komplikácie v súvislosti s ochorením COVID-19.

respiračné problémy
Respiračné problémy – problémy s dýchaním

Pulzný oximeter sa totiž využíva pre diagnostiku prípadných respiračných problémov, ktoré patria k jedným z prejavov koronavírusu. Pri neštandardných hodnotách sa odporúča testovanie.

Toto zariadenie nestojí veľa, no je zaujímavé, že ho často nemajú v svojej výbave ani ordinácie praktických lekárov. Vzhľadom k nízkej cene a vysokej pridanej hodnote ho však doma môžete mať aj vy. Po prvej vlne koronavírusu sme totiž doplnili zásoby a na sklade ich máme dostatok.

V našej ponuke nájdete hneď štyri modely nemeckej značky Beurer, ktorá sa nám osvedčila najviac. Aj tie najlacnejšie modely pritom postačia väčšine domácich používateľov.

Na čo všetko sa pulzný oximeter používa

Pulzný oximeter môže byť vhodným vianočným darčekom nielen kvôli aktuálnej druhej vlne pandémie, ale aj z ďalších dôvodov. Je jasné, že ho Beurer ani iný výrobca nevyvinuli ako reakciu na súčasnú situáciu. Zariadenie je totiž vhodné pre ľudí, ktorí trpia chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a dlhodobými problémami s dýchavičnosťou. Práve tí by si mali viac strážiť svoj zdravotný stav v domácich podmienkach.

Obštrukčné pľúcne choroby u nás trápia až osem percent obyvateľov, čo je obrovské číslo. Pritom mnohí z chorých si svojich zdravotných problémov ani nemusia všímať. Pri fyzickej aktivite sa síce zadýchajú viac ako skôr, ale možno to tak trochu ignorujú.

Oximeter je však vhodný aj pre inú prevenciu, a síce u športovcov, ktorí pri svojich výkonoch prekonávajú značné výškové rozdiely. Za všetkých môžeme zmieniť športových pilotov, skialpinistov či horolezcov.

Beurer so základnými funkciami aj modernými technológiami

Ako bežný domáci používateľ si pravdepodobne budete vyberať zo základných modelov pulzných oximetrov Beurer PO 30 a Beurer PO 40, ktoré merajú saturáciu kyslíka SpOh2 a srdcový tep. Druhý menovaný model dokáže zmerať aj pulzný modulačný index (PMI), ktorý udáva podiel okysličenej krvi u každého úderu srdca k celkovému množstvu krvi v tele.

Ďalej tu máme pulzný oximeter Beurer PO 60, ktorý zvláda vďaka podpore technológie Bluetooth bezdrôtovo komunikovať s počítačmi a telefónmi. A nakoniec Beurer PO 80 v tejto komunikácii spolieha na káble a USB rozhranie.

Novinka v ponuke

Do ponuky sme v zaradili aj ďalší kvalitný pulzný oximeter Microlife OXY 300, ktorý máme tiež skladom. Nameraných hodnoty v reálnom čase zobrazuje na duálnom farebnom OLED displeji s nastaviteľným jasom a ponúka až  6 voliteľných režimov zobrazenia.

Za spoluprácu pri príprave článku ďakujeme e-shopu kupteraz.sk.

Author: publicista